02122145451

برندینگ سالن زیبایی | برندسازی و مدیریت

برندینگ سالن زیبایی

وقتی مردم یک برند را انتخاب می کنند، فقط به یک ویژگی آن توجه نمی کنند بلکه خصیصه های چندگانه ای را وابسته به نوع محصول و میزان درگیری ذهنی خود در نظر می گیرند و با توجه به آنها تصمیم به انتخاب می گیرند. به علاوه آنها نمی توانند فورا تمامی آن صفات را در ذهن بیاورند و آنها را ارزیابی کنند بلکه فقط تعدادی ویژگی های اصلی آن را در نظر می آورند و به ترتیب قرار گرفتن گزینه ها (برندها) آنها را با توجه به بعضی از ویژگی های اصلی ارزیابی می کنند. در برندینگ سالن زیبایی و محصولات مربوط به آن صفاتی که در رابطه با پرسنل سالن زیبایی و المان های استفاده شده در آن باعث درگیری ذهنی در مخاطب یا مشتری شده اند بسیار حائز اهمیت هستند.

به طور مثال اگر از یک محصول زیبایی استفاده کنند در واقع جدای از مشخصات محصول، با ابعاد انسانی آن نیز ارتباط برقرار می کنند. چرا که این محصول باعث زیبایی و جوان سازی آن شخص شده و در حقیقت یک ارتباط (Human to Human (H2H میان مصرف کننده و محصول برقرار شده است. برای برندینگ سالن زیبایی موارد متعددی را می توان مطرح نمود اما اگر تا پایان نوشته با ما همراه باشید به تعدادی از نکات مهم در این رابطه خواهیم پرداخت.

برندینگ سالن زیبایی

یا اگر شخصی وارد یک آرایشگاه یا سالن زیبایی شده و از خدمات آن استفاده می کند در واقع اگر آن سالن و مدیریت و پرسنل آن با مخاطب یا مشتری ارتباطی حرفه ای برقرار نماید، درگیری ذهنی ایجاد شده باعث وفاداری یا انتخاب مجدد آن شخص خواهد شد و در حقیقت یک قدم به سمت برندینگ سالن زیبایی برداشته شده است.

ترتیب قرار گرفتن گزینه ها (برندها) همان ترتیبی است که در ذهن تولید می شود و این ترتیب می تواند در تصمیم نهایی تاثیر بگذارد. حال برای آنکه احتمال خرید محصول بیشتر شود و گزینه برند خاصی از رتبه بهتری در هنگام تولید گزینه برخوردار شود، لازم است که با استفاده از تبلیغ میزان برتری یابندگی آن برند را افزایش دهیم. یعنی با به کار بردن تبلیغ بتوانیم احتمال این را که برند زودتر از سایر گزینه ها به ذهن مصرف کننده خطور کند، افزایش دهیم و باز قدم دیگری در حوزه برندینگ سالن زیبایی برداریم.

ویژگی هایی که گفتیم، در مورد محصول (برندینگ محصولات زیبایی) متفاوت از ویژگی های خدمات (برندینگ سالن زیبایی) است. در مورد محصول ابعاد زیر در ذهن مصرف کننده از اهمیت بیشتری برخوردارند:

عملکرد: مثل بالاترین سرعت خوردو یا در بحث زیبایی ماندگاری محصول یا خدمات حرفه ای کاشت ناخن

ویژگی ها: مثل اینکه خودرو دارای ضبط استریو باشد یا صندلی راحتی داشته باشد یا در بحث زیبایی مثل خدمات جانبی یک سالن زیبایی مثل ماساژ و Spa

قابلیت اعتماد: هر موقع خودرو را روشن می کنید، با مشکل روبه رو نشوید یا در مورد محصول زیبایی عدم ایجاد بیماری و یا حساسیت پوستی

تطابق با ویژگی های ادعا شده: اگر ادعا کردیم که بنزین کم مصرف می کند، همیشه همینطور باشد یا در مورد محصول زیبایی اگر ادعا کردیم که ارزان ترین یا بادوام ترین هستیم حتما به قول و وعده برند خود عمل کنیم.

 • با دوام بودن
 • قابلیت تعمیر
 • زیبایی
 • معروفیت

ویژگی هایی که از نظر مصرف کنندگان در مورد خدمات مهم هستند عبارتند از:

ویژگی های قابل لمس: مثل امکانات فیزیکی، ابزارها و ظاهر کارکنانی که خدمت را ارائه می کنند. مثلا لباس متحدالشکل کارکنان سالن زیبایی و دیزاین مجموعه

ارزیابی منطقی: در بر گیرنده تمامی مواردی است که مشتریان انتظار کارکرد مطلوبی از محصول دارند. مواردی مثل عملکرد (سرعت بالای خودرو)، قابلیت اعتماد (همیشه به خوبی کار کند) و مزه (مثل کوکاکولا). در حقیقت این ارزیابی در ارتباط با مباحث تصمیم گیری عقلایی است.

ارزیابی احساسی: در برگیرنده تمامی مواردی است که مصرف کننده بنابر ارزیابی خود، یک برند انتخاب می کند و ممکن است با معیارهای عقلایی چندان سازگار نباشد. مثل ارتباط عاطفی که بین آرایشگر یا فروشنده محصولات زیبایی با مشتری برقرار می شود.

به خوبی پیداست که هر کدام از این ابعاد، بنابر تعریف، از هم مستقل هستند و مصرف کننده به ندرت ممکن است فقط یکی از این ابعاد را به کار بگیرد. در واقع مصرف کننده هر برند را که جزء فهرست انتخاب خود قرار داده بر اساس هر کدام از این ابعاد درجه بندی می کند.

این درجه بندی در واقع تحت تاثیر عوامل مختلفی است که از مهم ترین آنها می توان به عوامل ترفیعی اشاره کرد که به دلیل نقش نیرومندی که تبلیغات در موضوع یابی برند دارد، اثر آن را بر انتخاب یک برند تجربه کرده، نحوه تاثیرگذاری آن را بر انتخاب یک برند بررسی می کنیم.

در فرایند اثرگذاری بر ذهن مصرف کننده، تبلیغات از برایند تاثیر بر مولفه های زیر و اثر تعاملی که بین این دو مولفه ایجاد می شود، احتمال انتخاب یک برند یا گزینه هایی را که به وی خطور کرده، افزایش می دهد.

 1. ترتیب برانگیخته شدن گزینه ها یا برندها
 2. درجه بندی هر کدام از گزینه ها یا برندها بر اساس دو بعد مذکور

در همین جاست که مصرف کننده تحت تاثیر تبلیغات، ممکن است در هر کدام از مراحل اول یا دوم فوق، احتمال انتخاب بیشتری را برای برند خاصی قائل شود. برای آنکه بتوان احتمال انتخاب یک برند را توسط مصرف کننده افزایش داد، لازم است با تحقیق در بازار صفاتی را که ممکن است به درجه بندی یک برند بر اساس دو بعد ارزیابی منطقی و احساسی منجر شود، شناسایی کنیم و این اول قدم در برندینگ سالن زیبایی و خدمات و محصولات مربوطه است.

به عبارت ساده تر با انجام تحقیقات میدانی در بازار، پرسش نامه ای تهیه کرده، از مصرف کننده می خواهیم صفاتی را که در ارتباط با بعد کارکردی یک محصول خاص مورد توجه قرار می دهند، بیان و سپس برند را بر اساس هر کدام از این صفات درجه بندی کنند. در مورد ارزیابی احساسی یا نمایندگی نیز به همین طریق عمل می کنیم. پس از آن بر اساس صفات مذکور و درجه ای که به آن اختصاص داده اند، جایگاه برند را از نظر عموم مصرف کنندگان مشخص کنند.

هویت برند

مهمترین و منحصر به فرد ترین خصوصیات برند در هویت برند نمایان می شود از دیدگاه کاپفرر، تفاوت هویت و تصویر در این است که هویت چیزی است که شما هستید. در حالیکه تصویر برداشتی است که مصرف کننده طی ارتباط با شما از شما استنباط می کند.

برندینگ سالن زیبایی

اما رایج ترین تعریف از هویت برند این است که:

مجموعه ای از وابستگی هایی است که استراتژیست برند در پی حفظ و یا ایجاد آن از طریق تدوین استراتژی های اثربخش است. هویت برند باید دیدگاه خاص و یگانه برند را بیان کند. اساسا هویت برند باید بیانگر آن چیزی باشد که برند درصدد نشان دادن آن است و البته باید ماهیت دائمی یا طولانی مدت داشته باشد. اگر هویت برند منحصر به فرد و متمایز باشد، آنگاه می تواند اساس یک برند نیرومند، منسجم و طولانی مدت را ایجاد کند و راهنمای تمام فعالیت های مربوط به آن باشد، باید نسبت به هویت خود که یکی از شاخص های آن تعهدی است که در قالب یک قول به مشتری می دهد وفادار بماند.

اگر شرکت یا یک کسب و کار در حوزه زیبایی (مثل سالن زیبایی) بخواهد تصویری ماندگار برای خود ایجاد کند، باید ابتدا هویت برند خود را به وجود آورد، سپس بر مبنای این هویت، پیام ها، که تصویر ذهنی هر نام را می سازد، منتشر شوند. هویت برند عبارت است از معنا و مفهوم برند که توسط شرکت یا آن سالن زیبایی مطرح و ارائه شده است. بنابراین تعیین هویت برند در برندینگ سالن زیبایی یکی از اقدامات اساسی و مهم به حساب می آید.

به اعتقاد آکر، هویت برند، مجموعه ای منحصر به فرد از تداعی های برند است که استراتژیست های برند خواهان ایجاد آن هستند. این تداعی ها، آنچه که برند بر آن دلالت دارد و نیز قول و وعده ای که به مشتریان می دهد می باشد. در واقع، اساس و جوهره ی برند سازی آن است که شرکت ها  و برندهای زیبایی باید تلاش کنند که برند هایی با تداعی های قوی و قدرتمند، مطلوب و منحصر به فرد بودن، بیافرینند و یک قدم دیگر در حوزه برندینگ سالن زیبایی بردارند.

هویت برند، چاچوبی را برای یکپارچگی کل برند فراهم می آورد. از طریق آن، می توان حدود موضع یابی را تعیین کرد، ابزار بیان آن را قانون مند ساخت، و از فردیت و دوام آن اطمینان یافت. مفهوم هویت به ما گوشزد می کند که یک برند نمی تواند به هر نوع موقعیت گذاری تن بدهد. یک برند ممکن است در ابتدای تولد خود ظرفیت پذیرش هر چیزی را داشته باشد، ولی زمان و نماد هایی را که می پذیرد یک معنا، یک قلمرو، و در نتیجه مرزهایی برای آن قلمرو می بخشند. به طور خلاصه، معنای ریشه شناختی آن، محدودیت هایی را تحمیل می کند. هویت برند، برخی از موضع یابی ها را ممنوع و برخی را تضمین می کند. موضع یابی باید باورپذیر و برای برند مورد نظر، قابل توجیه باشد.

ابعاد هویت برند

به اعتقاد آکر و جواچمستلر، هویت برند شامل چهار بعد می باشد که عبارتند از:

– برند به عنوان یک محصول (برند محصول یا خدمت)

– برند به عنوان یک سازمان (برند شرکتی یا سازمانی)

– برند به عنوان یک شخص (برند شخصی یا پرسونال برند)

– برند به عنوان یک سمبل

کاپفرر معتقد است، مفهوم هویت بر پایه ی سه کیفیت فرمول بندی می شود:

دوام، انسجام، واقع گرایی.

هویت، آن گونه که در مورد تصویر برند صادق است، مستعد آرمان گرایی، بی ثباتی و یا فرصت طلبی نیست. هویت برند را می توان به شکل نموداری، در یک منشور شش وجهی ترسیم کرد. اجزای این منشور عبارتند از: پیکر، شخصیت، فرهنگ، رابطه، بازتابش، خود انگاره.

پیکر برند

یک برند، در وهله ی اول، یک پیکر دارد- ترکیبی از ویژگی های مستقل که ممکن است یا قابل رویت باشند ( با ذکر برند، بی درنگ در ذهن آیند) یا نهفته. پیکر، اساس یک برند است و کیفیات خود را از محصولات کلیدی، یا برجسته ی برند می گیرد.

شخصیت برند

شخصیت برند عبارتست از:

مجموعه ای از ویژگی های انسانی که به گونه ای با برند مرتبط می شود. هر برند، شخصیتی دارد. اگر، همان گونه که غالبا اتفاق می افتد، یک برند را با فردی همانند سازی کنیم، به تدریج تصویری از آن فرد می سازیم که به طور ضمنی از محصولات یا خدمات حرف می زد. یکی از اقدامات مهم در برندینگ سالن زیبایی، تعریف دقیق شخصیت برند است.

یک راه آسان شخصیت دادن به یک برند آن است که یک سخنگو، یک ستاره یا یک حیوان فراهم کنیم. ادراک مصرف کنندگان از شخصیت یک برند، در قالب پنج بعد اصلی شکل می گیرد که هر یک، با جنبه های مختلف مطرح می شوند.

رابطه

یک برند، یک رابطه است و اغلب فرصت تبادلی غیر ملموس بین افراد را فراهم آورد. این امر به ویژه در مورد برنده بخش خدمات، صادق است.

باز تابش

یک برند، تصویر یک مشتری را بازتابش می دهد. اگر از مصرف کنندگان اتومبیل سوالاتی درباره دیدگاه هایشان درباره جنبه های یک اتومبیل بپرسید، واکنش فوری آنان این است که درباره مناسب ترین نوع افرادی که آن را می دانند فک می کنند. غالبا بین این بازتابش و هدف برند ابهاماتی وجود دارد. هدف، خریداران یا استفاده کنندگان بالقوه برند را توصیف می کند.

بازتابش لزوما هدف نیست. بلکه تصویری است از آن هدف که برند به جامعه ارائه می کند، یعنی، نوعی همانند سازی است. اگر یک برند، بازتابش مشتریانش را که به اسم آن الصاق شده است، مدیریت نکند، رقیبان این کار را خواهند کرد. در دنیای کنونی و بازار پر تلاطم مخصوصا در حوزه برندینگ سالن زیبایی این موضوع می بایست به دقت مورد توجه قرار گیرد.

فرهنگ

برند، فرهنگ خود را دارد. محصول تجسم فیزیکی و ناقل این فرهنگ است. فرهنگ، بر نظامی از ارزش ها دلالت دارد و یک منبع الهام و انرژی برای برند است. بعد فرهنگی به اصول پایه ای حاکم بر علائم بیرونی برند(یعنی محصولات و ارتباطات) مربوط است. بعد فرهنگی، اتصال بین برند و شرکت را، به خصوص زمانی که هر دو، نام واحدی دارند، برقرار می کند. ( مانند بی ام و و رنو )

خود انگاره برند

بعد ششم هویت برند، خود انگاره مشتریان است. اگر بازتابش، آینه بیرونی هدف باشد، خودانگاره آینه درونی خود هدف است. ما از طریق نگرش خود نسبت به برندها معین، نوعی رابطه درونی با خودمان برقرار می کنیم. بنابراین یک برند به عنوان یک انگیزه اجباری برای خود بهبودی عمل می کند.

این شش بعد هویت برند و قلمرو بالقوه آن را تعریف می کنند و تاثیر شایانی در حوزه برندینگ سالن زیبایی دارد. منشور هویت برند نشان می دهد که این شش بعد، یک کل ساختار یافته را شکل می دهند. محتوای یک بعد، محتوای بعد دیگر است. یک برند نمی تواند وجود داشته باشد مگر آنکه ارتباط برقرار کند و اگر مدت زیادی در سکوت باقی بماند و مورد استفاده قرار نگیرد، قدرت خود را از دست خواهد داد.

برند و ارزش

یکی از مطلوبیت های مشتری در انتخاب یک محصول، برند معتبر و هویت سازی است. در بسیاری از بازارها، برند هویت ویژه ای برای مالک محصول می آفریند و آنها را به گروه خاصی از جامعه پیوند می دهد. تملک استفاده از محصولاتی که به طور متمایزی کیفیت و قیمت بالا به نام آنها پیوند خورده است، خریدار را به طبقه پر درآمد جامعه منتسب می سازد.

راندن خودروی بنز و یا ساعت پنج هزار دلاری رولکس بر روی مچ دست و یا یک روسری اصیل با برند گوچی یا استفاده از خدمات یک  سالن زیبایی لاکچری، نمونه هایی از مطلوبیت برند برتر است. از نظر روانشناسی این گونه کالاها علاوه بر کاربرد ظاهری، برای مشتری تشخیص و اعتماد به نفس می آفریند و از این رو مشتری آماده است برای آن بهای متفاوتی بپردازد. علاوه بر این، برند برتر به طور ناخودآگاه برای مشتری به مفهوم کیفیت بهتر محصول است.

مشتری با خرید یک محصول با برند باور دارد که در مقابل پول خود چیز با ارزشی دریافت کرده است. پروفسور آکر استاد برجسته بازاریابی در تحقیقات خود به این یافته رسیده است که به عنوان یک قاعده کلی، برند قوی مردم به مفهوم کیفیت بهتر است. در برخی از حوزه های کسب و کار (به طور مثال لوازم آرایشی )، قدرت برند اهمیت بیشتری از کیفیت محصول دارد.

مفاهیم مذکور به روشنی اهمیت برند در خلق ارزش برای مشتری را نشان می دهند و چرایی پرداخت بیشتر مشتری برای برند برتر را آشکار می سازند. بنابراین می بینیم که یکی از کارکردهای برندینگ سالن زیبایی و خدمات و محصولات این حوزه، پرداخت بیشتر مشتری در قبال محصول یا خدمات ما می باشد.

واقعیت این است که برند، همانند سرمایه، فناوری مواد اولیه در ایجاد ارزش افزوده برای یک سازمان نقش دارد و از این رو مدیریت برند به یکی از مهمترین نقش های مدیران تبدیل شده است.

همه ساله سازمانهای متعددی در دنیا ارزش مالی برند شرکت های بزرگ را محاسبه می کنند و از آن طریق قوی تر شدن و یا ضعیف تر شدن برند در طول یک سال گذشته را نشان می دهد. برندها از زمره با ارزش ترین دارایی های یک شرکت محسوب می شوند که باعث افزوده شدن ارزش نهایی محصول می شوند و در حال نفوذ به زندگی شخصی افراد هستند و ممکن است ارزش ها، اعتقادات، سیاست ها و حتی افراد را تحت تاثیر قرار دهند.

پس از این توضیحات در ارتباط با هویت برند سالن های زیبایی، اگر مایلید توضیحات کامل تری در ارتباط با این موضوع به دست آورید در ویدئو زیر با دوره MBA بیوتی برندینگ که توسط دکتر سید محمد مهاجر بیان می شود، بیشتر آشنا شوید:

ابعاد ارزش ویژه برند سالن زیبایی

وفاداری برند

جوالجی و مبرگ دیدگاه های رفتاری، نگرشی و انتخابی را تعریف کرده اند. در این مورد دیدگاه های رفتاری مبتنی است بر میزان خرید یک برند خاص و دیدگاه نگرشی سلایق و ترجیحات مشتری در مورد برندها را به هم پیوند میزند. تعاریف مرتبط با دیدگاه انتخابی بر دلایل خرید یا عواملی که ممکن است انتخابها را تحت تاثیر قرار دهد متمرکز است.

آکر وفاداری به برند را به عنوان موقعیتی تعریف می کند که نشان می دهد چقدر احتمال دارد یک مشتری به برند دیگری روی آورد، به خصوص هنگامی که آن برند تغییری در قیمت یا سایر جنبه های کالا ایجاد می کند. به بیانی دیگر وفاداری به برند را تحت اصطلاح طنین برند مورد بررسی قرار می دهد که به ماهیت روابط مبتنی بر مشتری و حدی که مشتریان احساس همسازی و جور بودن با برند می کنند، باز می گردد.

در برندینگ سالن زیبایی به کمک طنین برند درست و دقیق مشتریان بسیار وفادارند، فعالانه در تعامل با برند هستند و در تجارب خود با دیگران سهیم می شوند. این تعاریف از وفاداری به برند رابطه ی مستقیمی را بین وفاداری به برند و ارزش ویژه برند خاطر نشان می سازد.

کیفیت ادراک شده

کیفیت ادراک شده در برندینگ سالن زیبایی، ادراک مشتری از کیفیت یا برتری کلی یک محصول با توجه به هدف آن محصول نسبت به سایر محصولات موجود در بازار، تعریف شده است. این مساله یک الزام رقابتی است و بسیاری از شرکتها امروزه، کیفیت مشتری مدار را به ابزار استراتژیک نیرومندی مبدل ساخته اند. آنها رضایت و ارزش مشتری را از طریق برآوردن مداوم و سودمند نیازها و ترجیحات مشتریان در مورد کیفیت ارضا کرده اند. کاتلر ارتباط درونی بین کیفیت محصول یا خدمت، رضایت مشتری و سودآوری شرکت را مورد توجه قرار داده است.

آگاهی برند

برندها در میزان قدرت و ارزشی که در بازار دارند، متفاوت اند، در یک طرف برندهایی هستند که توسط اکثر مصرف کنندگان شناخته شده نیستند، در طرف دیگر برندهایی وجود دارند که خریداران آگاهی نسبتا بالایی به آنها دارند. آکر آگاهی از برند را به عنوان توانایی خریدار بالقوه برای تشخیص و به خاطر آوردن این که یک برند عضوی از یک طبقه کالای خاص است، تعریف کرده است. ارزش ویژه برند مبتنی بر مشتری هنگامی رخ می دهد که مشتری آگاهی و آشنایی زیادی نسبت به برند داشته باشد و برخی از نشانه ها و تداعی های منحصر به فرد، قوی و مطلوب برند را به خاطر آورد.

تداعی، همخوانی برند

تداعی برند هر چیز مرتبط با برند در حافظه است. همخوانی و تداعی برند ممکن است به صورت همه فرمها و ویژگی های مرتبط به یک کالا و یا جنبه های مستقل از خود کالا مشاهده شود. تداعی ها و همخوانی ها معرف مبنای برای تصمیمات خرید برای وفاداری به برند هستند و همچنین آفریننده ارزش برای شرکت و مشتریانش می باشد. تداعی برند در برندینگ سالن زیبایی را به عنوان عنصر کلیدی در تشکیل و مدیریت ارزش ویژه برند مطرح کرده اند. از این رو، ارزش ویژه برند قوی مبین این مطلب این است که مشتریان همخوانی و رابطه مثبت زیادی با برند احساس می کنند.

تاثیر برند بر وفاداری مشتری

برند در واقع خلاصه ای از فعالیت شرکت است که باعث اتصال مشتری و شرکت می گردد اگر یک شرکت تمایل دارد که از طریق برند خود ارتباط عمیق و معناداری با مشتریان خود پیدا کند ناگزیر است در جستجوی نقاط مشترک، تمایلات و علایق واحد با آنها باشد. برند و برندینگ سالن زیبایی نقش مهمی را در مدیریت رابطه با مشتریان در طی مدتی طولانی ایفا می کند. همچنین به عنوان ابزاری برای جلب رضایت و بالا بردن کیفیت خدمات به کار می رود. در دنیای پر رقابت امروز مه سرعت ورود رقبای جدید به بازار و ارائه ی خدمات متفاوت بسیار بالا است و با توجه به هزینه های بالای یافتن مشتریان جدید، حفظ مشتریان فعلی بسیار مهم است.

برای این منظور داشتن رابطه عمیق با مشتریان بسیار حائز اهمیت است که می توانیم با استفاده از اعتبار برند خود به این هدف دست یابیم. ارتباط با مشتریان و متعهد بودن به تعهداتی که از طریق برند خودمدعی آنها می شویم باعث جلب رضایت و در نهایت وفاداری مشتریان در برندینگ سالن زیبایی می گردد. که این وفاداری خود منجر به این می شود که مشتریان ما به عنوان مبلغان ما عمل می کنند و استفاده از محصولات شرکت را به دیگران پیشنهاد کنند و ایجاد این نوع وفاداری که نوعی تعهد احساسی هم در پی دارد باعث می شود تا مشتریان ما در مورد استفاده از محصولات موسسه پایداری نشان دهند و به سمت محصولات دیگر روی گردان نشوند، که این رابطه طولانی مدت برای شرکت بسیار سودمند خواهد بود.

علت علاقه مصرف کنندگان به برندها

مردم همیشه درباره برند ها صحبت می کنند، اینکه مصرف کنندگان هنگام استفاده از کالا و خدمات ترجیح می دهند محصولات و خدمات علامت گذاری شده را خریداری کنند دلایل زیادی دارد که در ادامه به چند مورد آنها می پردازیم.

برندینگ سالن زیبایی

ایجاد انتخاب

برندها به مصرف کنندگان وسیله ای برای انتخاب ارائه می دهد. تنها وجود برندها است که موجب می شود یک محصول از محصول دیگر به آسانی متمایز شود. مشتریان در مقایسه با انواع کالای مصرفی، درباره ی خدمات و محصولات علامت گذاری شده اطلاعات بیشتری دارند. از این رو به سادگی قادر به تفکیک ئ انتخاب محصولات و خدمات علامت گذاری شده از انواع غیر علامت گذاری شده نا آشنا و مشابه اند.

تصمیم گیری آسان

برندها، بیش از همه خرید را آسان تر می سازد. زیرا بسته بندی علامت گذاری شده تشخیص سریع محصول را تسهیل می کند. با زندگی در دنیای سرعت، مردم به طور مداوم در جستجوی راههایی برای اتلاف کمتر زندگیشان می باشند. لذا علامت گذاری اغلب تصمیم خرید را سریع تر می کند. در برندینگ سالن زیبایی، بسته بندی همان دیزاین و هویت بصری و پرسنل سالن زیبایی می تواند لحاظ شود.

ارائه دهنده ضمانت کیفی و کاهش خطر

وقتی مشتریان به دفعات محصولی با یک برند خریداری می کنند، به سرعت نسبت به کیفیت و ارزش پولی آن علامت تجاری احساس خاصی پیدا می کنند. این احساس یا توقع به مشتری کمک می کند که از خرید محصولات امتحان نشده خودداری کند. بیشتر مشتریان از خطرپذیری گریزانند و از ناشناخته ها دوری می جویند. اما برندها به آنها اطمینان بیشتری داده و ترس و نگرانی آنها را کاهش می دهد.

ارائه دهنده دوستی و رضایت

فواید روانشناسی برندها، از فواید عملی محصول مهمتر است. در بعضی از موارد مصرف کنندگان ارتباط مهمی با برندها برقرار می کنند که منجر به دوستی و حتی وابستگی می شود. از آنجایی که ارتباط برند با روح مصرف کننده از بین رفتنی نیست، ارزش نمادها و اسامی افزایش می یابد. نمادها و اسامی عاملی برای یادآوری خاطرات و احساسات مربوط به علامت تجاری می شوند. بنابراین برندها می توانند احساسات و رضایت شدیدی را به وجود آورد.

برند لوکس

اگر بخواهیم همه خصوصیات برندهای لوکس را برشماری کنیم، به یک جمع بندی نسبی خواهیم رسید که ممکن است از دید همه مصرف کنندگان یکسان نباشد و متفاوت باشد. اما محققانی که در این زمینه فعالیت کرده اند به یک جمع بندی مشترک بین خصوصیات کلی یک برند لوکس رسیده اند. در زمینه برند لوکس تحقیقات زیادی انجام شده که در اکثر این تحقیقات به این نتیجه رسیدند که بین برند لوکس و قیمت بالا و رفتار مصرف کننده از پرستیژی که از خرید آن برند به وی منتقل می شود، رابطه وجود دارد.

برندینگ سالن زیبایی

در مورد سالن های زیبایی لوکس و برندینگ سالن زیبایی نیز بحث پرستیژ و ایجاد آن که یک مقوله بسیار مهم است، مورد توجه قرار می گیرد.

در بحران مالی ای که در سال ۲۰۰۸ به وجود آمد مصرف برندهای لوکس در کشورهای توسعه یافته با کاهش چشم گیری مواجه شد، با این وجود برندهای لوکس در برخی از اقتصادهای در حال توسعه مانند چین و روسیه، هنوز به رشد خود ادامه می دادند. برای مثال: چینی ها، پس از به وجود آمدن بحران جهانی رشدی ۳% را در مصرف برندهای لوکس مشاهده کردند و همین امر آنها را به سومین مصرف کننده بزرگ برندهای لوکس دنیا تبدیل کرد.

برند لوکس به برندی گفته می شود که قابلیت آن از آنچه مورد انتظار است فراتر باشد و بتواند شان و شخصیت یک فرد را نشان دهد. اگر بخواهیم محصولات ضروری را با محصولات لوکس مقایسه کنیم، محصولات لوکس اغلب اوقات بر تصویری فراتر از آنچه دیده می شود تاکید میکند.

دلایلی که برای لوکس بودن این برندها و محصولات و خدمات عنوان می شود عبارت اند از:

 • نشان دهنده موفقیت و جایگاه اجتماعی فرد هستند.
 • به عنوان یک پاداش به خود تلقی می شود.
 • موجبات اعتماد به نفس فرد را فراهم می آورد.

دلایل ذکر شده نشان میدهد که برندهای لوکس در مقایسه با برندهای معمولی در ارتباط با کالاهای ضروری تصویر بهتری را به فرد منتقل می کنند و مزایایی را که به او منتقل می کند به مراتب بیشتر از نوع معمولی آن است. در برندینگ سالن زیبایی این سه آیتم را به خوبی می توان درک کرد و به کار برد.

با این حال آنچه که یک فرد ممکن است لوکس تلقی کند ممکن است برای دیگری معمولی قلمداد شود. برای اینکه سردرگمی ما در این زمینه کمتر شود، اگر به مطالعاتی که توسط ویگنرون و جانسون ۱۹۹۹ انجام شده نگاه کنیم متوجه می شویم که آنها برای برندهای لوکس ۵ ارزش و خصوصیت منحصربه فرد را در نظر می گیرند، آنها معتقد هستند که برندهایی را می توانیم لوکس بدانیم که این ۵ خصوصیت را دارا باشند،

 • ارزش ظاهری محصول یا خدمت
 • ارزش منحصر به فرد
 • ارزش های اجتماعی
 • ارزش لذت باورانه
 • ارزش کیفیتی

بیشتر برندهای مد لوکس همه، این ۵ خصیصه را در برندهای محصولات خود فراهم می آورند.

آکادمی ها و متخصصان به آسانی و با دلایلی که بر می شماند توانسته اند مشخص کنند که به زبان اقتصادی، لوکس و برند لوکس به چه معنی می باشند.

برای مثال نئونو و کوئلچ در مورد برند لوکس توضیح داده اند که بین قیمت برند و کارایی همان برند نسبت کمی وجود دارد، همچنین آنها به این نتیجه رسیدند که بین خصوصیات نامشهود و موقعیتی برند با قیمت آن نسبت بالای وجود دارد. به طور مشابه مک کنزی طی گزارشی که بر روی برندهای لوکس ارائه داد به این نتیجه رسید که این برندها قادرند که قیمت بالای خود را در قیاس با محصولات مشابه خود توجیه کنند.

در واقع این برندها به مصرف کنندگان خود اجازه می دهند در محیط های اجتماعی با برتر دانستن خود نسبت به دیگران ظاهر شوند. این تفکر ادامه پیدا کرد تا جایی که در بیشتر تحقیقات اخیر اینگونه عنوان شد که مصرف کنندگان بسیار ثروتمند سعی می کنند نیاز خود را به برند با انتخاب برندهای بسیار اعلا برطرف کنند تا بتوانند به گونه ای خود را از دیگران متمایز کنند.

با این حال، این دیدگاه ها در مورد درک پیچیدگی های احساسی و فرهنگی برندهای لوکس که فرض کنیم مصرف کنندگان تنها به دلیل متمایز بودن خود از دیگران اقدام به خرید برند لوکس با قیمت های بالا می کنند، با شکست مواجه شد .

کاپفرر، یک دیدگاه و درک چند وجهی را از برندهای لوکس ارائه داد که تمرکز خود را بر روی برندهای لوکس از قیمت آن فراتر می برد:

لوکس بودن زیبایی را تعریف می کند، در واقع آن هنر به کار گرفتن ابزارهای موجود است. لوکس بودن مانند نور، روشنگر است. آنها چیزی فراتر از اشیاء صرف هستند: آنها یک مرجع را با یک طعم خوب فراهم می آورد به عبارت دیگر لوکس بودن به معنی خوشامدگویی یکباره به احساساتمان می باشد، لوکس بودن برگرفته از طبقات اشرافی و حاکم است. بنابراین می بینیم که بین زیبایی در برندینگ و برندینگ سالن زیبایی در بحث لاکچری برندینگ حوزه زیبایی رابطه تنگاتنگی برقرار است.

این تعریف شاعرانه از لوکس بودن بر ماهیت لطافت، چند بعدی بودن، عاطفی و احساساتی بودن برندهای لوکس دلالت می کند، ماهیتی که چیزی فراتر از آن چه دیده می شود است و به سختی قابل تعریف است.

بعد از این تعاریفی که به اختصار در مورد قصد خرید مصرف کننده و برند لوکس ارائه شد، یادآوری این نکته ضروری است که هدف این تحقیق از تمرکز بر روی خرید برندهای لوکس از جانب مصرف کننده، متمایز بودن این برندها در بین مصرف کنندگان برند با توجه به خصوصیاتی است که برای برندهای لوکس برشمرده شده می باشد.

در واقع تمرکز بر روی این بخش از بازار و بررسی عوامل موثر بر افزایش خرید آنها می تواند نگاه واحد های کسب و کار فعال در این بخش از بازار برندهای لوکس را تغییر داده و تلاش خود را بر کارایی و بهره وری هرچه بیشتر این بخش به کار گیرند.

مترجم و نویسنده: دکتر سید محمد مهاجر

برندینگ سالن زیبایی

اگر نکات فوق را مطالعه کردید و آماده ساخت یکی برند لوکس در حوزه زیبایی و شروع قوی در برندینگ سالن زیبایی خود می باشید، می توانید در دوره های MBA و DBA موسسه آموزش عالی ترجمان علوم با آموزش های تخصصی در این حوزه و سپس تحقیق عملیاتی در کنار یک استاد راهنمای حاذق که به صورت کوچینگ و منتورینگ برگزار می شود، شرکت کرده و پس از تحصیل در این دوره vip غیر از بهره مندی از آموزش های روز دنیا که باعث رونق کسب و کارتان می شود، مدرک مورد تایید از وزارت علوم به همراه ترجمه رسمی دادگستری و تاییدیه وزارت امور خارجه به همراه مدرک انگلیسی زبان از TARJOMAN Business School و انجمن دوستی ایران و پرتغال و کارت دانشجویی بین المللی از سازمان بین المللی دانشگاهیان که مقر آن در کشور هلند است را دریافت کرده و با ایجاد یک پرسونال برند قوی از خود، به عنوان یک کارآفرین موفق یک سر و گردن از رقبای خود بالاتر رفته و فرسنگ ها از آن ها پیشی بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با دوره های MBA و DBA بیوتی برندینگ با شماره تلفن ۲۲۱۴۵۴۵۱-۰۲۱ در تماس باشید یا بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

برندینگ سالن زیبایی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *